Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik
EVA BENGTSSON (född 1955), 2 skålar samt 2 kannor, glaserat stengods, signerade Eva Bengtsson, kannornas höjd ca 17, skålarnas diameter 15 cm. 498704.
- 2017-12-04 00:00:00
- Stockholms Auktionsverk
- Länk till objektet
Slutpris:750 SEK
Avslutade auktioner liknande Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik
Keramik bl.a. Eva Bengtsson
6 delar, bl a Paul Lye, Gotland, Soholm, m.m. Höjd 5 -17 cm. Smärre bruksslitage. Läs mer...
- 2024-09-29
- Göteborgs Auktionskammare
- 400 SEK
Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik
EVA BENGTSSON (född 1955), fat och skålfat, fatet med dekor av kvinnoansikte, glaserat stengods, signerade Eva Bengtsson, diameter ca 26,5-31,5, skålens höjd 10 cm. 496166. Läs mer...
- 2017-12-04
- Stockholms Auktionsverk
- 750 SEK
Figurin Kramande par
Figurin Kramande par Jie Keramik Design: Eva Jarenskog höjd: 28cm bredd: 7,6cm Läs mer...
- 2022-12-20
- Kaplans Auktioner
- 50 SEK
Figurin Kvinna med
Figurin Kvinna med barn Jie Keramik Design: Eva Jarenskog höjd: 29,4cm bredd: 6,4cm Läs mer...
- 2022-12-20
- Kaplans Auktioner
- 50 SEK
Design Eva Darpö Specialauktion Keramik
EVA NILSON DARPÖ (samtida), fågel, sandsten, signerad undertill, höjd inkl. sockel och järnrör 45 cm. stjärten med nagg. Läs mer...
- 2017-12-05
- Stockholms Auktionsverk
- 1 100 SEK
Design Paul Hoff Specialauktion Keramik
PAUL HOFF (född 1945), urna med lock, Gustavsberg, 1989, glaserat stengods med brunsvart-spräcklig dekor, lock i silverfärgad glasyr, signerad och numrerad 58/150, höjd ca 14 Läs mer...
- 2020-03-31
- Stockholms Auktionsverk
- 1 600 SEK
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson, vas, keramik, H = 22 Läs mer...
- 2018-03-06
- Sikö Auktioner
- 400 SEK
Eva Bengtsson
Eva Bengtsson, skål, keramik, D = 31,5 Läs mer...
- 2018-03-06
- Sikö Auktioner
- 550 SEK
Keramik 2 delar
Skål, Eva Bengtsson, stengods samt skulptur i form av hand, Rosenthal. Mindre fläckar. (Höjd 6-37) Läs mer...
- 2019-05-19
- Dalarnas Auktionsbyrå AB
- 550 SEK
KERAMIK. Golftrollet. Jie, design Eva Jarenskog.
Höjd 16cm. *B2 Läs mer...
- 2019-07-07
- Västerviks Auktionsbyrå
- 100 SEK