Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion
SHELL - GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980) - SPEEDWAY, "Kör med SHELL-förtroende", litografiskt tryck, signerad Gus Leander i plåten, J. OLSÉNS LITO.STHLM 1959 Sthlm., bladstorlek 70 x 50 cm;HISTORIK:Gus Leander fick sitt namn "Gus" i samband med att han som ung var med och byggde världsutställningen i New York år 1939.Leander var bla reklamtecknare och arbetade många år hos bensinbolaget Shell. Han kom därigenom tidigt i kontakt med motorsporten och skapade många av de programomslag och affischer som förekom inom denna under 1940- till 1980-talen.
- 2016-02-27 13:16:00
- http://www.stadsauktion.se
Slutpris:950 SEK
Avslutade auktioner liknande Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion
Gus Leander Shell Speedway
- 2016-03-12
- 450 SEK
Affisch
- 2022-05-10
- 250 SEK
EM utombordare Gus Leander 1961
EUROPAMÄSTERSKAP FÖR UTBORDARE, GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980), Kör med SHELL-förtroende, vintage, litografisk affisch, J. Olséns Lito.Sthlm 1961, ca 100x70 cm. Oramad, smärre kantrevor, hanteringsveck. Läs mer...
- 2019-01-26
- 350 SEK
Motorsport vintageaffisch Sport
- 2018-11-25
- 450 SEK