VASER, 2 st, glas, Asta Strömberg, Strömbergshyttan och Sigurd Persson, Kosta.
Höjd 13 resp 11,5 cm.
- 2015-05-27 20:14:00
- Kolonn
- Länk till objektet
Slutpris:400 SEK
Avslutade auktioner liknande VASER, 2 st, glas, Asta Strömberg, Strömbergshyttan och Sigurd Persson, Kosta.
Asta Strömberg vaser 13 st
ASTA STRÖMBERG, vaser, 13 st, Strömbergshyttan 1950/60-tal, mestadels "Sputnik" underfång i lila, brungult, blågrått och grönt, 7 st signerade Strömberg/Strömbergshyttan och modellnummer, 5 st Läs mer...
- 2021-04-26
- Stockholms Auktionsverk
- 8 600 SEK
2 vaser Nils Landberg och Asta Strömberg
ASTA STRÖMBERG & NILS LANDBERG, vas och tulpanglas, Strömbergshyttan och Orrefors-Sandvik, blåtonat och gråtonat glas, vasen med graverad dekor av flicka och fågel på kvist, Läs mer...
- 2021-02-28
- Stockholms Auktionsverk
- 1 400 SEK
Asta Strömberg, ljushållare, 'Diamant', Strömbe...
Asta Strömberg, ljushållare, "Diamant", Strömbergshyttan, höjd 9,5 cm, diameter 10 cm, vikt 1,1 kg Läs mer...
- 2022-04-24
- Karljohan Auktioner
- 600 SEK
Asta Strömberg, skål, Strömbergshyttan, signera...
Asta Strömberg, skål, Strömbergshyttan, blått underfång, innefattade bubblor, signerad, "T422" Läs mer...
- 2022-04-24
- Karljohan Auktioner
- 140 SEK
Gunnar Nylund vaser
GUNNAR NYLUND / ASTA STRÖMBERG, vaser 8 st, Strömbergshyttan 1950-60-tal, underfång i lila, brungult, blågrått och grönt, en i klarglas, 4 st signerade Strömberg/Strömbergshyttan och Läs mer...
- 2020-10-25
- Stockholms Auktionsverk
- 5 800 SEK
Asta Strömberg vaser
ASTA STRÖMBERG, vaser, 2 st, Strömbergshyttan, svagt blåtonad glasmassa, signerade Strömberg, höjd 15 respektive 28 cm. 712369. Läs mer...
- 2019-12-09
- Stockholms Auktionsverk
- 1 600 SEK
Asta Strömberg
Asta Strömberg glasvas, Strömbergshyttan, Signerad, 1960-tal, H=30 Läs mer...
- 2022-01-07
- Sikö Auktioner
- 100 SEK
2 vaser, 1950-60-tal
VASER, 2 st, glas, tillskrivna Bengt Edenfalk, Skruf och Gunnar Nylund/Asta Strömberg, Strömbergshyttan, 1950-60-tal, graverad och slipad dekor av stadsmotiv med bilar och fiskar och Läs mer...
- 2021-02-22
- Stockholms Auktionsverk
- 1 200 SEK
Vas,
Sputnik, Asta Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 36 cm. Läs mer...
- 2023-11-20
- Metropol
- 600 SEK
Asta Strömberg, vaser, 2 st, signerade, h 21 cm o...
Asta Strömberg, vaser, 2 st, signerade, h 21 cm och 14,5 cm, vikt 1,2 kg och 0,7 kg Läs mer...
- 2022-04-24
- Karljohan Auktioner
- 450 SEK